Také se vždycky trochu bojíte, aby vám cestování nepokazily nějaké zdravotní problémy? Asi nedokážeme najít lék na všechny zdravotní obtíže, ale víme, jaké nemoci vás mohou v různých zemích potkat a jak se jim vyhnout.
1. Spánek a vitaminy
Pokud se chystáte do exotických zemí, ale také třeba do Egypta, Bulharska či Turecka, připravte se na to, že vás mohou potkat zažívací potíže a průjmy. S velkou pravděpodobností se jim vyhnete, pokud si před cestou dopřejete dostatek spánku, vitaminů a budete si dávat pozor na jídlo. Do kufru si pro jistotu přibalte živočišné uhlí.
2. Nepřejídejte se
Neznámé ovoce a mořské plody ochutnávejte spíše v menším množství – přece jen nevíte, jak na ně bude vaše tělo reagovat.
3. Ovoce a zelenina
Nejlepší potravina je taková, která nemohla být kontaminována nevhodnou přípravou nebo uskladněním. To jest: pokud si dáte meloun, pak si pokud možno kupte celý, který je uzavřen ve vlastní slupce, a ne třeba polovičku, na které se na povrchu již několik hodin množí bakterie.
4. Pozor na led
V exotických destinacích dbejte na kvalitu vody, ve které si myjete ruce před jídlem nebo omýváte ovoce. Pijte raději balenou vodu, u níž by měla být zaručena čistota. Ovšem pozor: led ve sklenici je pravděpodobně vyroben z té nebalené!
5. Dejte si studenou sprchu
Je už samozřejmostí se na dovolenou vybavit klobouky, slunečníky, kvalitními ochrannými brýlemi a krémy s dostatečným ochranným faktorem UVA/UVB, stejně tak vám ale prospěje, když se před cestou za teplem budete už doma trochu otužovat!
6. Pozor na silnici
Vážnější poranění z dopravních nehod na dovolené nejsou dnes ničím neobvyklým. Dejte si pozor zejména na bezpečnost jízdy na stále oblíbenějších malých motocyklech, které si lze zapůjčit dnes již v každém letovisku (mnohdy není vyžadován ani řidičský průkaz).
7. Do hor s průvodcem
Není výjimkou, že záchranáři vezou do bezpečí zcela vysílené turisty z hor: nikdy se nevydávejte na vlastní pěst bez vybavení a zkušených průvodců do vyšších nadmořských výšek.
8. Pozor na pojištění
Při výběru cestovního pojištění si bedlivě přečtěte kapitolu Výluky z pojištění – tedy výpis situací, v nichž pojišťovna náklady nehradí. Dále se informujte, zda na „prázdninové“ sporty, jako je např. potápění, používání vodního skútru nebo lyží, vysokohorská turistika (u více pojišťoven již nad 3000 m. n. m), čtyřkolky, není třeba připojištění. V případě připojištění dalších osob je třeba si ověřit, zda se smlouva vztahuje jen na manžela/ku nebo i např. na druha nebo družku žijící ve společné domácnosti.